top of page

                          МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

                          ВІДДІЛ ОСВІТИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ

                    МОСТИСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

      ФІЛІЯ «МОСТИСЬКИЙ ЗАКЛАД ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ І-ІІ СТУПЕНІВ» ОПОРНОГО ЗАКЛАДУ «МОСТИСЬКИЙ ЗАКЛАД ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ 

№ 1 І-ІІІ СТУПЕНІВ МОСТИСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ»

81300, вулиця Рудниківська,152.,м.Мостиська, Мостиська територіальна громада, Яворівський район, Львівська область

               rudnyky_school@ukr.nethttps://rydnukuschool.wixsite.com/school

Палац  Страхоцьких.
школа8.jpg
Рудники (колишні Rudniki Lackie) сьогодні – лише складова частина райцентру Мостиськ, а колись були цілком самостійною адміністративно-територіальною одиницею.

                                                                                  Історія палацу Страхоцьких

Рудники (колишні Rudniki Lackie) сьогодні – лише складова частина райцентру Мостиськ, а колись були цілком самостійною адміністративно-територіальною одиницею. Саме тут зберігся старий панський палац, у якому зараз діє середня школа.
Історія панського палацу в передмісті бере свій початок із середини XVIII ст. Саме тоді Рудники належали до коронних маєтків Мостиського староства. У першій половині ХІХ ст. вони стали спадщиною Антонія Страхоцького (1776 – 1850). Разом з ним у Рудниках жили два молодші брати-офіцери – Юзеф та Роман. 1820 року Антоній Страхоцький розпочав будівництво великого палацу, який у 1825-му в основному був завершений, хоч іще не цілковито обжитий. Під господарські приміщення тоді тільки були вибиті фундаменти. 
Мемуарист Мартин Смаревський, який побував тоді в гостях у Страхоцьких, про рудниківський палац говорив: “З якою перспективою розпочато таке дороге будівництво? Його утримання стане для шляхтича великим тягарем”. Споруджуючи садибу, Страхоцький піддався тодішній моді, що панувала в Галичині. Саме тоді було започатковано будівництво палаців як ремінісценцію давніх оборонних замків з ротондою на одному з кутів. Проект цього палацу і ротондового залу історики приписують Фредерикові Бауману. 
Найдавнішими та найцікавішими в палаці є дві гравюри Петра Піллера, виконані за малюнками Антонія Лянге. Обидві зроблені, ймовірно, ще до 1830 р. Вони, як і фотографії міжвоєнного часу, свідчать, що палац мав два різних крила, з’єднаних баштою ротонди. Триповерхове ліве крило було вище від правого і вирішене в неоготичному стилі. Його прикрашали масивні колони, утворюючи щось на кшталт порталу. Перед головним входом прилягли відпочити два леви, вирізьблені з пісковику. Під двома вікнами можна розгледіти картуші з гербами власника палацу та його дружини.


Сама триярусна ротонда була споруджена в класицистичному стилі. Значно скромнішим було житлове праве крило палацу. Його гладкі стіни позбавлені виразних архітектурних деталей. Палац оточений романтичним парком з просторими газонами.  
Після смерті Антонія Страхоцького Рудники перейшли у власність Еразма, який 1870 року продав їх графові Володимиру Борновському. Коли граф помер, маєток успадкувала одна з його трьох доньок – Гелена. Вона була заміжня за графом Едвардом Холневським, амербергером австрійського двору, великим церемоніймейстером, який найчастіше перебував при дворі імператора Австро-Угорщини. Його розгульне життя у Відні призвело до того, що на рудниківський маєток напередодні Першої світової війни земський банк наклав арешт, і частина панських ґрунтів була розпарцельована. Граф Холоневський зібрав у рудниківському палаці велику бібліотеку, переважно польською і французькою мовами, а також картини, порцеляну, бронзу. На жаль, місцезнаходження цих збірок досі не відоме. У 1930-х роках тут було розміщено школу, яка працює донині.

Найвіддаленіше передмістя, Рудникі, знаходиться на півночі Мостиськів. Сюди дуже близько від залізничної станції "Мостиська-1". 
Перша згадка про Рудники відноситься до 1593 року. Тоді це було самостійне село з назвою Рудники Ляцькі. На початку ХІХ століття Рудниками заволодів шляхтич Антоній Страхоцький (1776-1850 рр.). 
По смерті Антонія Страхоцького маєток перейшов до графа Борковського, згодом - до графа Холонєвського. 
школа4.jpg
У 1825 році за допомогою архітектора Ф.Баумана Страхоцький розпочав будівництво палацу. 
Палац у романтичному стилі своєю баштою-ротондою нагадував оборонний замок і містив елементи готики на західному фасаді.
 
школа.jpg
Під час війни резиденція постраждала, але була відбудована. 
Після Другою світової в палац переїхала школа, яка знаходиться тут і понині.
школа7.jpg
bottom of page